حجاب فاطمی

 

22ای زن به تو از فاطمه این‌گونه خطاب است

ارزنده‌ترین زینت زن حفظ حجاب است

مسئله حجاب و پوشش، یکی از مسائلی است که ریشه در فطرت آدمی داشته آن را می‌توان از داستان حضرت آدم و حوا و حبوتشان به عالم دنیا به وضوح برداشت کرد. «هنگامی که حضرت آدم و حضرت حوّا از آن درخت ممنوعه در بهشت تناول کردند، خداوند آنان را بهشت به بیرون راند و ایشان ساکن زمین گشتند. خداوند لباس آن‌ها را نیز کنار زد و ایشان خجالت‌زده گشتند و برای محفوظ داشتن خود از برگ درختان استفاده کردند: « فَأَكَلَا مِنْهَا فَبَدَتْ لَهُمَا سَوْآتُهُمَا وَطَفِقَا یخْصِفَانِ عَلَیهِمَا مِنْ وَرَقِ الْجَنَّةِ وَعَصَى آدَمُ رَبَّهُ فَغَوَى [طه/121] سرانجام هر دو از آن خوردند، (و لباس بهشتیشان فرو ریخت،) و عورتشان آشکار گشت و برای پوشاندن خود، از برگهای (درختان) بهشتی جامه دوختند! (آری) آدم پروردگارش را نافرمانی کرد، و از پاداش او محروم شد»! و البته بعد از آن به درگاه خداوند توبه نمودند و خداوند ایشان را به رحمت خود آمرزید.

پس، از این‌جا که ایشان بدون اینکه امری بر ایشان آمده باشد سعی کردند خود را بپوشانند می‌توان ریشه این امر را در فطرت و نهاد انسان جستجو کرد. بنابراین حجاب تنها برای یک قشر خاص از مردم نبوده و همگان چه مرد و چه زن، همه باید حجاب داشته باشند. که البته حجاب بانوان به جهاتی باید کامل‌تر از حجاب مردان باشد تا مورد سوء استفاده افراد ناپاک و هوس‌آلود گرفتار نشوند.

بنابراین بهتر است که بانوان تا می‌توانند خود را مستور و پوشیده نگاه دارند و کمتر خود را در معرض چشم مردان قرار دهند. در این باره به داستانی از حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) اشاره می‌کنیم: روزی پیامبر در میان اصحاب خود نشسته بودند و از ایشان سوال کردند که بهترین حالات زنان در پیشگاه پروردگارشان چگونه است؟ کسی پاسخی نداد. در همین اثنا حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) وارد شدند و وقتی از مضمون سئوال آگاهی یافتند جواب آن را این‌گونه بیان فرمودند: نزدیک‌ترین حالات زن به پروردگارش این است که در خانه بنشیند و از چشم مردان دور باشد».  پیامبر(ص) از ایشان بسیار شادمان گشته و فرمودند: «فاطمه (س) پاره تن من است».[1]

 

پی‌نوشت:

[1]. علامه امینی، الغدیر، ج 2، ص 275

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*