با پای پیاده …زیارت امام حسین علیه السلام… اربعین در کربلا

1بنام خدا

سنت پیاده روی برای زیارت قبر شریف امام حسین علیه السلام قدمتی هزار و اندی ساله دارد.

این رویه همواره در بین شیعیان متداول بوده و ایرانیانی که در چند دهه ی قبل برای تحصیل علوم دینی و یا امور دیگر در عراق و نجف اشرف ساکن بودند یاد و خاطره ی پیاده روی بسیاری از علماء و بزرگاه دینی را که در اواخر هر هفته به قصد زیارت امام حسین علیه السلام مسیر نجف تا کربلا را پیاده طی می نمودند را به خاطر دارند.

این سنت حسنه بعد از فروپاشی رزیم بعث به صورت چشمگیر تری عملی شد تا آنجایی که در این سالهای اخیر به یک رویداد جهانی مبدل شد.

میدانیم که ارزش عمل هنگامی به سرحد کمال خود می رسد که انجام آن با علم و آگاهی توام باشد.بنابراین خوب است جواب این سوال را بدانیم که : چرا با وجود وسایل نوین و پیشرفته ی امروزی پیاده به زیارت قبر امام حسین علیه السلام می رویم؟آیا به صرف اینکه دیگران رفتند و می روند،ما هم میرویم ؟ یا اینکه انگیزه ی بالاتری در میان است؟

جواب : مقدمه (همه ی کسانی که به جهان پس از مرگ ایمان دارند و معتقدند زندگی انسان به این چند روزه ی دنیا خلاصه نمی شود ، برای اینکه کاری برای آخرت خود کرده باشند به دستورات پیام اوران و رهبران دینی خود گوش کرده و به توصیه های آنها عمل میکنند).

میدانیم که ایام و اوقاتی وجود دارد که در آن خداوند برای بخشش بندگان عنایت بیشتری دارد. مانند حضور در صحرای عرفات ، ماه مبارک رمضان و بهره مندی از شب های پر فیض قدر ، شب و روز جمعه و…همچنین  روایت بسیار معروفی که امام حسین علیه السلام را سفینه و کشتی نجات معرفی می کند را همه بخاطر داریم. پس یکی از موارد دیگر برای پاک شدن از گناهان و ترفیع درجه، بهره مند شدن از کشتی نجات بخش امام حسین علیه السلام است.

سوالمان را فراموش نکنیم … چرا پیاده به زیارت قبر امام حسین علیه السلام می رویم؟

روایاتی از معصومین علیه السلام در باره ی فضیلت پیاده روی برای زیارت امام حسین علیه السلام وجود دارد که هر یک از آن ها به تنهایی کافی است برای اینکه ما هم به جرگه ی پیاده روندگان به مقصد کربلای معلی وارد شویم. از جمله اینکه :

خداوند فرشتگانی را بر قبر امام حسین علیه السلام گماشته است که وظیفه ی انها توجه به زایرین قبر حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام از ابتداء حرکت تا انتهاء مسیر بازگشت به منزل است به گونه ای که در روایت وارد شده وقتی زایر اولین قدم خود را برای زیارت قبر حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام بر میدارد تمام گناهان او را محو میکنند و در قدم دوم برای او حسنه وی نویسند و در قدمهای بعدی این روند ادامه خواهد داشت و حسناتش آنقدر زیاد می شود تا آنجا که موجب واجب شدن بهشت بر اومی گردد.

پس پیاده به زیارت قبر امام حسین علیه السلام رفتن برای زایرینش بخشش جمیع گناهان و مضاعف شدن حسنات را در پی خواهد داشت. که این مهم حسن عاقبت را برای انسان به دنبال می آورد.

در روایت دیگری از امام صادق علیه السلام آمده که در ازاء هر قدم یک حسنه به او میدهند و یک گناه از او محو می کنند.

پیامبر به آنها بشارت داده و حضرت امیر المومنین علیه السلام ضمانت برآورده شدن حاجات و دفع بلایای دنیوی و اخروی را نموده که در کامل الزیارات میتوانید متن مفصل ان را بیابید.

خوشا بحال انان که توفیق داشتند و پیاده رفتند تا اربعین حسینی را در کربلای معلی باشند.انشاله که قسمت ما نیز بشود.

عکس از سایت arbaeen.ir 

یک نظر

  1. کار سخت و زیبایی است
    وعاشقانه
    انشالله قسمت بشه

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*