عزاداری و نوحه سرایی سرور و سالار شهیدان در روستای آبلشکر محرم 1435

معمولا با اغاز ماه محرم و از شب اول تا شب دوازدهم محرم ساکنین روستای ابلشکر با دعوت از یک روحانی  سخنران بطور رسمی مراسمات عزاداری خود را برپا میکنند .امسال نیز مانند چند سال اخیر توفیق سخنرانی و ذکر مصیبت و روضه خوانی در دهه ی اول محرم به این حقیر رسید.

مراسم با خواندن زیارت عاشورا در ساعت 20 یعنی پس از نماز مغرب و عشا و صرف شام شروع می شود و پس از ان بمدت نیم ساعت سخنرانی و ذکر مصیبت و در پایان نوحه خوانان محترم به نوحه سرایی می پردازند و حمعیت حاضر در رثای سرور و سالار شهیدان دستشان را به سینه اشنا میکنند.

haji

معمولا اولین کسی که مراسمات سینه زنی را شروع می کند جناب آقای حاج محمد خلیلی است.

ایشان در عین کهولت سن و خسته از کار روزانه  با روحیه ای شاداب و جوان پسند و با حالتی کاملا متواضعانه برای اقا و مولایش حسین بن علی علیه السلام نوحه سرایی می کند و جوانان با صدای فریاد یا محمدا  که تکیه کلام ایشان است و پس از ان با ابیات دیگر از جا برخاسته و حلقه سینه زنی را تشکیل میدهند. ایشان با خاوص نیتی که دارند مرتبا از این سر به ان سر حلقه میروند و اکثرا هم بدون بلندگو نوحه هایی  که از حفظ دارند را میخوانند و همه گان سرنوحه هایش را جواب میدهند.

 

 

 

qasem

 

نفر دومی که معمولا به نوحه سرایی می پردازد جناب اقای اقای سید قاسم حیدری  یکی از جوانان روستای ابلشکر است که در دوره سابق دهیاری روستا را نیز به عهده داشت.ایشان مقداری طبع شاعرانه نیز داشته و نوحه هایی را طبق ادعای خودش شبانه از ذهن عبور میدهد و ان ها را بر صفحه ی کاغذ می اورد و فردای ان شب در مسجد می خواند و البته از نوحه های شاعران دیگر هم استفاده می کند

hamid

نفر سومی که البته امسال به جمع نوحه خوانان اضافه شد جناب اقای سید حمید سالاری است که در شبهای نخستین از دهه ی اول محرم امسال به نوحه سرایی پرداخت که با توجه به اینکه تقریبا سال اولی بود که این را تجربه می کرد ولی خوب از پس ان برامد و تحسین سینه زنان را نیز به دنبال داشت به نحوی که پس از پایان شب اول بسیار از ایشان قدردانی به عمل امد و با تشویق و دادن روحیه مضاعف به ایشان از وی خواستند تا در این راه زحمت بیشتری بکشد به عنوان یک نوحه خوان ثابت در روستا تبدیل شود.

rafei

نوحه خوان بعدی جناب آقای داریوش رفیعی یکی از ساکنین محترم روستای آبلشکر می باشد که هرساله نوحه هایی را با زبان شیرین لری و بختیاری می خواند به نحوی که انسان اجراء مراسم و نوحه سرایی به سبک سنتی را در کلام و گویش ایشان به وضوح مشاهده می کند.

sarvestani

نوحه خوان بعدی جناب آقای سروستانی یکی از اهالی و ساکنین روستای ابلشکر می باشد که اشعاری را با لهجه و گویشی که آمیخته از دو زبان لری و شوشتری است میخواند و وتنور سنتی بودن مراسم سینه زنی و نوحه خوانی با زبان محلی را طراوتی دوچندان می بخشد.ابیات و اشعار ایشان معمولا بسیار طولانی است و زمان زیادی را به خود اختصاص می دهد.

abdorreza

در پایان به معرفی نوحه خوانی می پردازیم که در سالهای نه چندان دور جزء ساکنین روستای ابلشکر بوده و همکنون در شهرستان هفتکل سکنی گزیده است .

جناب آقای عبدالرضا خلیلی یکی از معلمین و فرهنگیان دلسوز خوش صدای این خطه از ایران اسلامی به شمار می رود که  اوای خوشش در دین مرزو بوم زبانزد خاص و عام است.ایشان پس از سالها نوحه خوانی و برگزاری مراسمات دعا و نیایش به جمع مداحان خوب و موفق شهرستان هفتکل و حومه پیوست و با پیشرفت و شکوفایی استعدادهای نهفته در وجودش به یک مداح و مرثیه خوان موفق تبدیل شده است که بسیاری از مراسمات مذهبی در این حوزه را پوشش میدهد.ایشان در بین همه ی اقشار و مخصوصا جوانان فامیل دارای محبوبیت فوق العاده ای است به نحوی که انتظار حضورش را برای اجراء برنامه و نوحه خوانی از ساعت ها قبل می کشند.وی معمولا شبهای تاسوعا و عاشورا و روز عاشورا به روستا ی ابلشکر امده و به اجراء برنامه می پردازد و گرمای خاصی را در بین سینه زنان حسینی طنین انداز می کند.از خداوند منان طول عمر باعزت همراه با موفقیت روز افزون را بای همه ی این عزیزان و دیگرانی که احیانا از قلم افتاده اند را مسئلت دارم.

6 نظر

 1. با تشكر مجدد ..لطفا گزارش تصويري روز عاشورا را نيز درج نمائيد

  • باسلام خدمت گزارشگر افتخاری جناب اقای اس وای اچ
   مدتی است ارسال گزارش از ناحیه شما متوقف شده امیدوارم همکاری بیشتری مبذول فرمایید.

 2. باسلام
  متاسفانه در ساعات پاياني شب گذشته(دوشنبه) خبر درگذشت سيروس خليلي معلم دلسوز و مهربان اعلام گرديد تا اين لحظه هنوز خبر دقيق و موثقي از نحوه درگذشت ايشان در دست نيست..روحش شاد و يادش گرامي باد ..

 3. با سلام و ارادت
  عالی بود

 4. سلام ودرود بر برادرگرامی حاج آقا میرسالاری اگر امکان دارد وبلاگ من را با نام roudzard.loxblog.com رودزرد سادات سادات میرسالاری لینک کنید تا دیگر بستگان و دوستان از آن بهره مند شوند با تشکر سید حسینعلی علیزاد (میرسالاری )

 5. مجتبی موسوی هفتکل

  سلاممممممممممممممممم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*