سنت اصلاح

0یکی از سنتهای مرسوم و رایج در بین فامیل و سادات آبلشکری های مقیم خوزستان سنت اصلاح  می باشدبدین صورت که وقتی عزیزی از بستگان و فامیل از دار دنیا می رود و خانواده ی وی در غم از دست دادن او مصیبت زده و عزادار هستند چند روز پس از برگزاری مراسمات اولیه یکی از فامیل خانواده ی معزی را (معمولا برای صرف نهار یا شام) به خانه ی خود دعوت میکند و البته چندین نفر از بزرگان فامیل نیز به این مراسم دعوت می شوند.

بعد از صرف غذا  از خانواده ی معزی که حدود یک هفته یا بیشتر در غم از دست دادن عزیزشان درگیر مراسمات و نشست و برخاست و پذیرایی از تسلیت دهندگان بودند ( و شاید کمتر فرصت اصلاح سر و صورت خود را داشتند) توسط بزرگان مجلس در خواست می شود که به اصلاح خود بپردازند و روال زندگی عادی خود را پی بگیرند و بدین جهت یک یا دو نفر از برادرانی که در امر آرایشگری مهارت دارند قیچی و شانه و ماشین اصلاح را آماده می کنند و برادران از خانواده ی متوفی را اصلاح سر و صورت می کنند و ایشان را به ادامه ی زندگی عادی باز می گردانند.

البته میزان دعوتی ها در این گونه مراسمات گاهی کم و گاهی بسیار پر دامنه است که جناب حجه الاسلام سید حسن حسن زاده  در جلسه سخنرانی اخیر خود پیشنهادی مبنی بر ساده برگزار کردن این مراسم را مطرح نمودند که هدف ایشان برای جلو گیری از مخارج زیاد برای شخص دعوت کننده و پرهیز از تجمل گرایی  می باشد.

ما نیز به نوبه ی خود ضمن احترام به  سخنان جناب آقای حسن زاده خواهان استمرار این سنت پسندیده می باشیم.

این سنت پسندیده برای مراسمات اخیر در بین فامیل برگزار شد که جناب اقای سید الیاس حیدری ضمن برگزاری و ضیافت افطار در شب سی ام ماه مبارک رمضان از خانواده های مرادی سالاری (فرزندان مرحوم سید محمد مرادی سالاری )  به جهت فوت پدرشبزرگوارشان وتنی چند از بزرگان، ایشان را برای برگزاری سنت اصلاح به منزل خود دعوت نمود که تصاویری از ان در پایان مطلب از نظر شما خواهد گذشت .

همچنین جناب آقای حاج سید مرتضی حیدری از خانواده های حیدری  و حسن زاده به جهت غم از دست دادن همسر و خواهر گرامیشان برای اصلاح دعوت به عمل اورد و همچنین  جناب اقای حاج سید یعقوب علیمرادی از خانواده حسن زاده به جهت غم از دست دادن پدر و برادر بزرگوارشان  برای برگزاری سنت پسندیده اصلاح دعوت بعمل آورد.

خداوند منان مسئلت داریم از همه افراد و بانیان خیر به احسن وجه قبول فرماید.12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

34

2 نظر

 1. بسیار خوب و بجاست . سنتی پایدار میماند که با گذر زمان متعادل شود/ عکس افطار گذاشتین نه اصلاح.
  این رسم تو پایتخت پر مدعای کشور . بسیار بد و به مدت چهل روز بدون اصلاح و با موی ژولیده میمانند . که به لحاظ بهداشت و غیره بسیار نامناسب است.مثل پول فاتحه که ندارند .
  وبه جاش تو عروسی ها چند برابر میدن . و کار عبثی است

 2. ابوالحسن عباس نژاد

  سلام
  جدا سنت جالبیه
  آفرین

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*