رمضان ای ماه خوب خدا یادت بخیر

یادش بخیر ماه رمضان امسال هم مثل ماه رمضانهای سال پیش سپری شد و رفت. خوشا بحال انهایی که توانستند از این دریای رحمت الهی استفاده ببرن.

امیدوارم طاعات و عباداتتون مورد قبول خدای رحمن و رحیم قرار گرفته باشه و زمینه ای برای توفیق عبادت بیشتر رو برامون در پی داشته باشه.انشاله.

یادتونه اولین سحری که بیدار شدید چه حس و حالی داشتید؟اونایی که شاید با بی میلی و ترس از اینکه وای حالا کی تموم میشه و اونهایی که مشتاقانه به استقبالش رفتن.

همه یه جورایی در فکر ختم قران و شرکت در جلسات معنوی و برنامه ریزی برای استراحت و خلاصه چیدن سفره افطاری و امثالهم رو در ذهن داشتیم و کم و بیش بهش عمل میکردیم .

راستی توخاطرتون بیارید چقدر دقیق و منظم کار میکردیم سر یه ساعت معین سحری می خوردیم قبل از اذان مسواک میزدیم وضو میگرفتیم و اگه هنوز وقت بود یه قلپ اب دیگه هم میخوردیم و منتظر اذان میشدیم.

بعد از نماز خیلی هامون یه جزء قران اون روز رو می خوندیم و اگه در گیر مشغله کاری نبودیم چندساعت استراحت رو به هر کار دیگه ای ترجیح می دادیم و یا سرکار برخورد و نگرش دیگه ای داشتیم.

ظهر هم سر وقت اذان نماز می خوندیم . یادتونه در ماه رمضان شاید بیشتر از هر وقت دیگه ای انگار فرصت مطالعه و درکمون از اون چیزهایی که می خونیم زیاد تر بود . احساس می کردیم فکرمون بازتره و بهتر درک میکنیم . حتی لوازم خونه هم سر نظم و انضباط بیشتری چیده می شدن از لوازم شخصی گرفته تا لوازمات  و تنظیف عمومی خونه.

افطاری رو در نظر بیارید چقدر سعی میکردیم سفره چیدمانش قشنگ باشه حتی در لب باز کردن به افطاری هم نظم حاکم بود اول دعا میکردیم بعد خرما و اب جوش و اگه شیر بود شیر

شب تلوزیون نگاه کردن و شب نشینی و خلاصه همه چیز از نظم و دقت خاصی برخوردار بود. قبل از سحر فکر خوندن نماز شب هم ذهن خیلی ها رو به خودش مشغول میکرد و خلاصه دهها چیز دیگه از دعا و ثنا گرفته تا کارهای روز مره.

میگم راستی بیایم فکر کنیم ببینیم ایا واقعا این امور فقط مال ماه رمضونه؟ یا ماه رمضان اغاز یک حرکته که ما رو به بهتر ومنظم تر زندگی کردن سوق بده که وقت 24 ساعته مون رو جوری تنظیم کنیم که به همه ی امور مادی و معنویمون برسیم؟ و ماه مبارک رمضان گل سرسبد این روند باشه در طول زندگی.

بیایید بیشتر فکر کنیم

 

۸ نظر

 1. هشدار خوبی بودکه از این به بعدحواسمان را جمع کنیم نظمی که در ماه رمضان داشتیم ادامه بدیم

 2. سلام
  با ارزوی قبولی طاعات و عبادات
  امید است
  به نظم برسیم

 3. باسلام و تشکر از مطلب خوبتان، به نظر من هم انسانها بهتر است که در همه حال همانگونه که شما فرمودین در زندگی باشند اون حس و حال و فضای روحانی و معنوی رو که شما به خوبی در زمان سحر و افطار و بعد از آن بیان کردید را، بعد از این ماه نیز در موقع عباداتمان حفظ کنیم و فقط مختص ماه مبارک رمضان نباشد.ما باید کارها و رفتارمان همیشه درست باشد. نظم و انضباط و دور هم بودن بر سر سفره همیشه باید وجود داشته باشد.

  • با سلام بله شما هم به نکته اخلاقی خوبی اشاره کردید دور هم بودن در فضا و کانون گرم خانواده یکی از مهمترین کارها در کلاس اموزشی و پرورشی خانواده میتونه باشه و در رشد و تعالی ذهنی فرزندان بسیار موثر خواهد بود انشالله که زمینه ان برای همه خانواده ها در هر سه وعده و یا حد اقل دو وعده صبحانه و شام مهیا بشه.

 4. سلام سید جان ضمن آرزوی قبولی طاعات وعباداتتان مقبول درگاه حق باشد از مطلب زیبایی که در مورد رمضان مرقوم کردید تشکر می کنم واقعا” ماه رمضان همه اش صفا بود مانده ام چه سری دراین ماه وجود دارد که وقتی تمام می شود تامدتها انسان افسوس لحظات نابش را می خورد امید که خداوند توفیق درک بیشتر این ماه خوب را به ما عطا کند.

 5. با سلام
  ماه رمضان رو خیلی خوب توصیف و یادآوری کردید، راستش کاملا رفتم توی اون فضای ماه رمضان . ممنونم التماس دعا

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*