برای نماز چگونه به ملاقات خدا برویم؟

77709899نماز یکی از فروع دین مبین اسلام است و بر هر مسلمان واجب است که در هر شبانه روز 5 وعده نماز بخواند نماز صبح، نماز ظهر، نماز عصر، نماز مغرب و نماز عشاء.

نماز خواندن دارای شرایطی است که توضیح و تفصیل آن، موضوع این مقاله ما نیست و بعدا انشالله سر فرصت در پست‌های دیگری به آن می‌پردازیم. اما موضوع ما در این مقاله به صورت کلی، چگونگی خواندن نماز است. نماز صحبت کردن با خداوند است یعنی ما در هر شبانه روز 5 نوبت به ملاقات خدا می‌رویم و قرار گفتگو با خداوند و خالق خود را داریم. اگر فرض کنیم ما قرار ملاقات با یک انسان مهم و بزرگی را داشته باشیم چگونه سر قرار می‌رویم؟ چگونه با او صحبت می‌کنیم؟ شکل ظاهری خودمان را چگونه مرتب می‌کنیم؟ قبل از آن که سر قرارمان حاضر شویم چقدر در منزل برای صحبت‌هایی که می‌خواهیم با آن شخص انجام بدهیم وقت می‌گذاریم و تمرین می‌کنیم؟

مسلما هیچ‌کدام از ما نسبت به این سوالات بی‌تفاوت نبوده و به قول خودمان بی‌خیال از کنار آن نمی‌گذریم. یعنی سعی می‌کنیم خودمان را برای آن قرار ملاقات آماده کنیم به این صورت که به ظاهر خودمان بیشتر از قبل می‌رسیم. هنگام حرف زدن بیشتر حواس خودمان را جمع می‌کنیم و از قبل بیشتر درباره آن فکر می‌کنیم و هنگام ملاقات سعی می‌کنیم رعایت ادب را هم داشته باشیم به جوری که آن شخص از ملاقات با ما ناراحت نشده و بلکه از ما خوشش بیاید. و نکته مهم دیگر این‌که سعی می‌کنیم سر ساعت مقرر آن‌جا حاضر باشیم تا بدقول نشویم.

حالا که ما برای به جا آوردن این واجب الهی یعنی خواندن نماز در واقع با خداوند قرار ملاقات داریم باید چگونه باشیم؟ اگر ما کمی معرفت و حضور قلب داشته باشیم می‌بینیم که در این قرار ملاقات باید خیلی بیشتر از پیش رعایت همه چیز را بکنیم. البته خداوند خودش نیز ما را راهنمایی کرده و گفته که چگونه سر قرار با او بیاییم. خداوند در مورد نماز می‌فرماید: «حَافِظُواْ عَلَى الصَّلَوَاتِ والصَّلاَةِ الْوُسْطَى [بقره/238] بر نمازها و نماز میانه مواظبت کنید،» یعنی باید خیلی دقت کنیم که سر وقت حاضر باشیم که این کار می‌تواند رضایت خداوند را برای ما به دنبال داشته باشد. در مورد این‌که با چه لباس‌هایی و چگونه و کجا سر نماز حاضر شویم هم در قرآن به ما یاد داده‌ است که «يَا بَنِي آدَمَ خُذُواْ زِينَتَكُمْ عِندَ كُلِّ مَسْجِدٍ [اعراف/31] ای فرزندان آدم ، به هنگام هر عبادت لباس خود بپوشيد»

پس سعی کنیم همان‌طور که خدا به ما یاد داده در مقابلش حاضر شویم. ایتطور حتما خداوند از ما راضی‌تر خواهد بود.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*