توضیح المسائل تشریحی «نماز»

55456454565نماز یکی از پر شورترین عبادت‌ها برای انسان‌ها است. چرا که بواسطه آن انسان در هر روز پنج نوبت با معبود خود صحبت می‌کند . در واقع نماز گفتگوی میان انسان و خداوند است. اهمیت نماز تا جایی است که در احادیث به عنوان ستون و پایه دین بیان شده است. «عَنْ أَبِي جَعْفَرٍ ع قَالَ الصَّلَاةُ عَمُودُ الدِّينِ مَثَلُهَا كَمَثَلِ عَمُودِ الْفُسْطَاطِ إِذَا ثَبَتَ الْعَمُودُ ثَبَتَ الْأَوْتَادُ وَ الْأَطْنَابُ وَ إِذَا مَالَ الْعَمُودُ وَ انْكَسَرَ لَمْ يَثْبُتْ وَتِدٌ وَ لَا طُنُبٌ ؛ امام باقر عليه السلام مي فرمايد نماز ستون دين است مثل آن همانند ستون خيمه است که هرگاه ستون باشد ميخ ها وطنابها ثابت ومحکمند و وقتي که ستون بيفتد وبشکند ديگر ميخ وطنابي پا برجا نيست» و در حدیثی دیگر از پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) آمده است: «ان الصلاه عمود الدين ان قبلت قبل ما سواها و ان ردت رد ما سواها » نماز ستون دين است و اگر پذيرفته شود, ساير اعمال پذيرفته مي شود و اگر رد شود نيز ساير اعمال در خواهد شد»

طبق این حدیث شریف نماز ملاک سنجش تمامی اعمال انسان به حساب می‌آید به گونه‌ای که اگر نماز انسان در پیش‌گاه خداوند مورد پذیرش و قبول واقع شد، سایر اعمال انسان نیز مورد قبول واقع می‌شود و در صورتی که نماز انسان به گونه‌ای باشد که مورد توجه خداوند واقع نگردد دیگر امیدی به پذیرش سایر اعمال از جانب خداوند وجود ندارد.

خداوند در قرآن مجید آیاتی را در مورد اهمیت و جایگاه نماز و اثراتی که به واسطه آن برای انسان به جود می‌آید را بیان داشته است: «وَاسْتَعِينُوا بِالصَّبْرِ‌ وَالصَّلَاةِ ۚ وَإِنَّهَا لَكَبِيرَ‌ةٌ إِلَّا عَلَى الْخَاشِعِينَ [بقره/45]  از شكيبايى و نماز يارى جوييد. و به راستى اين [كار] گران است، مگر بر فروتنان» خداوند در این آیه از نماز به عنوان عبادتی که می‌توان از آن در گرفتاری‌ها به آن متمسک شده و از آن بهره گرفت یاد می‌کند.

 

پی‌نوشت:

[1]. وسائل‏ الشيعة ج : 4 ص : 27
[2]. کتاب وسائل ، ج 3 ، ص 22

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*