میلاد امام محمد باقر علیه السلام سوم ماه صفر

روز سوم صفر میلاد امام محمد باقر علیه السلام را به همه شما خوانندگان محترم تبریک و تهنیت عرض میکنم و توجه شما را به خواندن مطلبی در این خصوص جلب میکنم.

بدانکه ولادت باسعادت آن حضرت روز سوم ماه صفر یا در غره رجب سال 57 در مدینه منوره بوده است و ان حضرت در واقعه کربلا حضور داشت و در ان وقت چهار سال از سن مبارکش گذشته بود.

مادر بزرگوارش حضرت فاطمه دختر امام حسن مجتبی علیه السلام بود که او را ام عبدالله می گفتند وان حضرت ابن الخیرتین و علوی بین علویین بود.

اسم شریف آن حضرت محمد و کنیت آن جناب ابوجعفر و و القاب شریفه اش باقر و شاکر و هادی است و مشهورترین لقبهای ان حضرت باقر است و این لقبی است که حضرت رسالت صلی اللهم علیه و آله و سلم ان جناب را به ان ملقب فرموده.

چنانچه بر روایت سفینه از جابر بن عبدالله منقول است که حضرت رسول صلی الله علیه و اله و سلم بمن فرمود ای جابر امید است که تو در دنیا بمانی تا ملاقات کنی فرزندی از من که از اولاد حسین خواهد بود که او را محمد نامند یبقر علم الدین بقرا یعنی او می شکافد علم دین را شکافتنی. پس هرگاه او را ملاقات کردی سلام مرا به او برسان.

…پس جابر ابن عبد الله ره ان حضرت را در یکی از کوچه های مدینه بدید و گفت : ای پسر تو کیستی؟ فرمود: محمد ابن علی ابن الحسین بن علی بن ابیطالب هستم.جابر گفت ای پسرک با من رو کن ان حضرت بدو رو کرده گفت روی وا پس کن چنان کرد.(جابر) عرض کرد: سوگند به پروردگار کعبه که این شمایل و خصال  رسول خدا صلی الله علیه و اله است ای فرزند رسول خدایت سلام رسانید(رسول خدا به تو سلام رساند)و فرمود مادام که اسمان و زمین بر جای باشد سلام بر رسول خدای باد و بر تو باد ای جابر که تبلیغ سلام ان حضرت نمودی انگاه جابر به ان حضرت عرض کرد: یا باقر انت الباقر حقا انت الذی تبقر العلم بقرا

بر گرفته از کتاب منتهی الامال مرحوم حاج شیخ عباس قمی (ره) صفحات 173 تا 175

یک نظر

  1. خداوند برکت در کارتون به شما بده.
    موفق باشید

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*